Údržba a nabíjanie autobaterií

Väčšina súčasných moderných autobatérií sa dodáva v naplnenom a nabitom stave. Olovené batérie ale podliehajú procesu tzv. samovybíjania, a preto je dôležité, pokiaľ nie je batéria nabíjaná za jazdy, ju občas nabiť nabíjačkou. I zdravá batéria sa po cca 3 mesiacoch sama vybije.

 

Štandardne sa doporučuje nabíjať olovené autobatérie prúdom I (A) = 0,1 C (Ah), kde C je kapacita autobatérie uvedená na jej štítku. Samozrejme je možnosť nabíjať i väčším prúdom, ale len do začiatku plynovania batérie, potom prúd znížiť. 


Pokiaľ sa zanedbá nabíjanie batérie a batéria je dlho vo vybitom stave, hrozí jej tzv. "sulfatacia", čo je len obtiažny vratný jav, kedy sa na olovených doskách usádzajú kryštáliky síranu olovnatého a batéria mení zásadným spôsobom svoje vlastnosti.


Hlavnými znaky sulfatovaného akumulátora sú: plynovanie článkov krátko po začatí nabíjania, zväčšené svorkové napätie na batérii krátko po začatí nabíjania, rýchle zahriatie pri nabíjaní a enormná strata kapacity autobatérie. Tak, ako už bolo popísané, sulfatacia je ťažko odstraniteľný jav, niekedy ju možno čiastočne odstrániť opakovaným nabíjaním veľmi malým prúdom Inab (A)=0,05-0,025 x C (Ah) Nabíjanie je potom veľmi zdĺhavé a batéria pri ňom, na konci nabíjania musí vykazovať znaky úplného nabitia popísané vyššie.


Sulfatacia batérie je častou príčinou reklamácie nabíjačiek s automatickým vypnutím po dosiahnutí nabíjania. Tak ako bolo vyššie uvedené, sulfatovaná batéria krátko po zapnutí na nabíjanie vykazuje zvýšené napätie na svorkách a automatický nabíjač to vyhodnotí ako úplné nabitie batérie. V tomto prípade sa nejedná o chybu nabíjača ale o chybu batérie.

Naša spoločnosť ponúka široké spektrum služieb a tovarov z oblasti auto-moto a to profesionálny autoservis a pneuservis v Kapušanoch, v ktorom sa venujeme aj autoelektrikárskym prácam, diagnostiky všetkých typov vozidiel, taktiež zrealizujeme plnenie a čistenie klimatizácií, nastavenie geometrie Vášho vozidla, prevedieme prípravu vozidla na vykonanie STK a EK a mnoho iného.

Ak si neviete pomôcť s výberom autobatérie, radi Vám pomôžeme na telefónnom čísle 0911 948 753

Tovar skladom

Takmer každý produkt v našom e-shope je okamžite dostupný na sklade.

Záruka 2 roky

Záruka po dobu 24 mesiacov na všetky typy autobatérií.

Do 24 hodín u vás

Tovar doručený prostredníctvom kuriéra 123kurier do 24 hodín cez pracovný týždeň od potvrdenia objednávky.